Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
EN

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002

 

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku.

 

ISO/IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

 

Hlavní změnou, kterou nová verze přináší je sloučení opatření do 4 skupin:

1. Organizační opatření

2. Personální opatření

3. Fyzická opatření

4. Technická opatření

 

Nových je i několik oblastí, pro které se bude vyžadovat řízení a opatření (v případě, že jsou v organizaci aplikovatelné), například:

Správa hrozeb (Opatření: Informace související s hrozbami informační bezpečnosti by měly být shromažďovány a měly by se analyzovat, aby se vytvořila správa hrozeb.)

Informační bezpečnost při používání cloudových služeb (Opatření: Procesy získávání, používání, správy a ukončení cloudových služeb by měly být vytvořeny v souladu s požadavky organizace na bezpečnost informací.)

Připravenost ICT na kontinuitu podnikání (Opatření: Připravenost ICT by měla být plánovaná, implementována, udržována a testována na základě cílů kontinuity podnikání a požadavků na kontinuitu ICT.)

Monitorování fyzické bezpečnosti (Opatření: Prostory by měly být nepřetržitě monitorovány, aby se předešlo neautorizovanému fyzického přístupu.)

Řízení konfigurace (Opatření: Konfigurace, včetně bezpečnostních konfigurací, hardwaru, softwaru, služeb a sítí, by měly být vytvořeny, zdokumentované, implementovány, monitorovány a přezkoumávány.)

Vymazání informace (Opatření: Informace uložené v informačních systémech a zařízeních by měly být vymazány, pokud již nejsou potřebné.)

Maskování dat (Opatření: Maskování údajů by mělo být používáno v souladu s politikou organizace zaměřenou na řízení přístupu a obchodními požadavky, se zohledněním legislativních požadavků.)

Prevence úniku dat (Opatření: Na systémy, sítě a koncová zařízení, které zpracovávají, uchovávají nebo přenášejí citlivé informace, by měly aplikovat opatření k předcházení úniku dat.)

Monitorovací činnosti (Opatření: V sítích, systémech a aplikacích by se mělo monitorovat neobvyklé chování a měla by být přijata vhodná opatření k vyhodnocení potenciálních incidentů bezpečnosti informací.)

Filtrování webu (Opatření: Přístup k externím webovým stránkám by měl být řízen, aby se snížilo vystavení škodlivému obsahu.)

Bezpečné kódování (Opatření: Na vývoj softwaru by se měly vztahovat zásady bezpečného kódování.)

Zveřejnění nových standardů se předpokládá v závěru roku 2021, nebo začátkem roku 2022.

 

Následně začne běžet přechodné období. Během tohoto období bude nutné, v případě že má vaše organizace certifikovaný systém informační bezpečnosti, implementovat nové požadavky.

Autor: Martin Kašša, auditor ISO/IEC 27001

 

(Použité zdroje: ISO/IEC DIS 27002 Information security, Cybersecurity and privacy protection - Information security controls)

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 14:00)
Online 6 900,00 CZK
8 349,00 CZK s DPH
02.10.2023 + 1
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
02.10.2023, 06.10.2023 + 1
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
07.12.2023 - 08.12.2023 + 1
2 dny
Firemní školení Na vyžádání
Podle Vás

Odporúčané e-learningy:

:(
Žiadne e-learningy

Mohlo by Vás zajímat:

Podobné články

Assessment a jeho aktuální trendy

Assessment a jeho aktuální trendy

V oblasti assessmentu existuje několik aktuálních trendů, které odrážejí pokrok v technologiích, změny v pracovním prostředí a potřeby moderních organizací. Moderní trendy v assessmentu zahrnují digitalizaci, důraz na měkké dovednosti, personalizované hodnocení a využití datové analýzy.

Zobrazit víc
Headhunting aneb umění najít skryté talenty

Headhunting aneb umění najít skryté talenty

Personalisté používají headhunting k identifikaci a oslovení kandidátů, kteří by mohli být ideální pro klíčové pozice ve firmě. Tato metoda je obzvláště užitečná pro vysoce specializované nebo strategické role, kde je obtížné najít vhodné kandidáty pouze prostřednictvím tradičních náborových kanálů.

Zobrazit víc
Metodika ESG – nástroj, který prověří zodpovědnost Vašeho podnikání

Metodika ESG – nástroj, který prověří zodpovědnost Vašeho podnikání

KATEGORIE

Pohled na podnikání se dnes mění. Rozhodující nejsou jen zisky či spokojenost klientů, ale i přístupy a postoje podnikatelů a chování společností. Odpovědné podnikání se zaměřuje i na aktivní ochranu životního prostředí, zajištění vhodných pracovních a sociálních podmínek zaměstnanců a klientů a vhodné zásady podnikání.

Zobrazit víc
Norma ISO / IEC 17025 zajistí Váší laboratoři exkluzivitu!

Norma ISO / IEC 17025 zajistí Váší laboratoři exkluzivitu!

KATEGORIE

ISO / IEC 17025 je norma, která se vztahuje na laboratoře různých odvětví a zajišťuje, že jsou v praxi dodržovány standardy pro laboratorní testování a kalibraci.

Zobrazit víc

Newsletter