Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
Online školení - Všechna školení je možné absolvovat online! Využijte 30% slevu na vybraná online školení! Všechny informace naleznete v aktualitách.

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

 

Co je to OEE?

Jedním z nejvýznamnějších ukazatelů pro měření produktivity výroby a využitelnosti strojů a zařízení je OEE (Overall Equipment Effectiveness) - (Celková účinnost zařízení). OEE poprvé použil Seiichi Nakajima, zakladatel totální produktivní údržby (TPM), který popsal způsob, jakým sledovat výkonnost výroby.

OEE nabízí uživatelům vynikající způsob, jak sledovat účinnost a trendy výroby zařízení. Zavedením OEE získají společnosti důležité poznatky pro zlepšení výrobních procesů a minimalizaci plýtvání zdroji.

 

Výpočet OEE

OEE sleduje nejběžnější a nejdůležitější zdroje ztráty produktivity ve výrobním procesu a rozděluje je do tří kategorií: Dostupnost, Výkon a Kvalita.

Dostupnost: měří ztráty produktivity při zastaveních, jako jsou poruchy zařízení, změny (nastavení, úpravy) a čekání.

Výkon: měří ztráty v důsledku pomalých výrobních cyklů (faktory, které způsobují, že proces běží rychlostí nižší než je maximální možná rychlost-ideální čas cyklu).

Kvalita: měří ztráty z vyrobených dílů, které nesplňují požadavky na kvalitu.

OEE

 

Struktura časů výroby

Struktura časů výroby

 

Proč je OEE důležité?

Analýza výroby prostřednictvím celkové účinnosti zařízení má tři hlavní výhody:

  1. Zvýšení výstupní kapacity

OEE pomáhá identifikovat úzká místa, které se vyskytují v procesech. Klíčem je sběr a důkladná analýza údajů v reálném čase. Předpovídáním a odstraňováním poruch zařízení lze zmírnit jeden z největších problémů ve výrobě - prostoje.

  1. Snížení nákladů

Preventivní údržba založená na údajích OEE má další výhodu. Úspěšnou prevencí nákladných oprav a prodloužených prostojů můžete udržet pod kontrolou náklady související se zařízením.

  1. Zlepšení produktivity a provozního zisku.

Konečný cíl optimalizace OEE je jednoduchý. Vyrobit více zboží za stejný čas. V kombinaci se zvýšenou kvalitou výroby budete nakonec moci obsloužit více zákazníků, a to pomáhá při dosahování vyššího cíle - zvýšeného provozního zisku.

Publikováno referenční hodnoty pro faktory OEE jsou také vynikajícími indikátory konkurenceschopnosti na trhu. Podle výrobce automobilů Toyota je již desetiletí považována za světovou třídu tzv. World Class OEE hodnota 85%, přičemž tato hodnota je dosažena při Dostupnosti = 90%, výkonu = 95% a Kvalitě = 99%.

Typická hodnota pro výrobce 60% ukazuje, že existuje značný prostor pro zlepšení, zatímco 40% je považována za nízkou, ale ne neobvyklou pro výrobce, kteří právě začínají sledovat a zlepšovat výkon. Ve většině případů je možné nízkou hodnotu snadno zlepšit pomocí snadno použitelných opatření.

Pro lídry ve výrobě, kteří hledají skutečné zlepšení výkonu, je sledování OEE v reálném čase účinným nástrojem pro identifikaci příležitostí k dosažení nejlepších výsledků.

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
2 dni (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 13 500 CZK 9 450 CZK
11 435 CZK s DPH
17.02.2022 - 18.02.2022 + 4
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
5 929 CZK s DPH
15.03.2022 + 2

Podobné články

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

KATEGORIE

Abyste si udrželi svou certifikaci a plnily požadavky norem ISO (s cílem dosáhnout každoročně úspěšné výsledky auditu), musíte pravidelně provádět několik činností. Uvádíme 3 základní činností, které byste měli provádět, abyste splnili současné požadavky ISO normy a vyhnuli se tak případné ztrátě ISO certifikace.

Zobrazit víc
PSCR nahradilo a doplnilo PSB

PSCR nahradilo a doplnilo PSB

KATEGORIE

Jaký je rozdíl mezi PSB a PSCR? Proč PSB už nestačí a co se změnilo? Jaké školení byste měli absolvovat?

Zobrazit víc
Dosáhli jsme certifikaci ISO, ale co dál?

Dosáhli jsme certifikaci ISO, ale co dál?

KATEGORIE

Získání certifikátu ISO pro podnikatele nebo váš byznys není vždy snadný úkol. Kdokoliv, kdo si už tímto procesem prošel, to může potvrdit, protože tento proces může být velmi pracný a zdlouhavý. Po získání certifikace ISO mají lidé tendenci chtít si od projektu odpočinout a pak nechtěně zapomenou na daný systém managementu a nechají ho bez aktualizací a nezasahují do něj i několik měsíců, přičemž se přibližuje čas prvního dozorového auditu, který zvykne většinou překvapit, a požadavky normy se pak jak se říká "šijí za horka." jak můžete zabránit tomuto scénáři ve vašem podnikání? Pojďme si představit, co musíte udělat poté, co vaše firma dosáhne certifikaci ISO.

Zobrazit víc

Newsletter