Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
Online školení - Všechna školení je možné absolvovat online! Využijte 30% slevu na vybraná online školení! Všechny informace naleznete v aktualitách.

Kapky proti tvrdohlavosti

tvrdohlavost osla

Je známo, že lidský mozek odmítá nové věci. Jednoduše nás chce chránit před nepoznaným. Vy, jako manažer, však chcete aktivně až proaktivně zavádět změny, které vám zajistí rozvoj podnikání na dnešním nepředvídatelném trhu. Jak však na to, pokud jsou vaši spolupracovníci tvrdohlaví, rozhíčkaní z minulých období a sedkajú si pohodlně v komfortní zóně?


Na základě dvou zkušeností (osobní i profesní lekce) během tohoto týdne uvádím seznam kroků, které jsem využil. Podpořil jsem ho další úžasnou vlastností našeho mozku a tou je schopnost přizpůsobit se. 

 

Co se vlastně stalo? Člověk, na kterého jsem se snažil dlouhodobě ovlivnit, se změnám a růstu úspěšně vyhýbal, ba až je sabotoval. Změnil jsem tedy přístup a od tlaku jsem přešel k sofistikovanějším nástrojům. A hle, zafungovalo to, změny jsou přijaty.

Tyto kroky by mohly pomoci i vám:

  1. Nastavte si vizi, definujte cílový stav, podpořte ji odpovědí na otázku "Proč tu změnu potřebujete?".
  2. Pokud je to možné, vytvořte v týmu mapu, jak se do cíle budete ubírat. Pokud to Vaši spolupracovníci dosud úspěšně ignorovali, využijte externích konzultantů. Pro vaše kolegy to bude sice trochu těžší, protože tam nebude fungovat tzv. IKEA efekt. I v tomto případě to tak bylo.
  3. Pokud krok číslo 2 nefunguje, protože lidé nechtějí ani slyšet o změnách, platí staré známé rčení, že na vlastním dvorku je těžké být prorokem, a proto je dobré využít jakýsi budíček od externích konzultantů. Vytvořil jsem tedy prostředí: "OK, já se budu měnit a na ostatní netlačím".
  4. Komunikujte a vizualizujte dohodnuté kroky. Lidé nejsou vždy aktivně, nebo proaktivně nastavení a změnu stráví až později.. Když to mají na očích, tak jim to spíše "docvakne". Na VISIONBOARD jsem zveřejnil kroky, které dělám i s návodem, jak to dělám.
  5. Dalším nástrojem, který jsem uplatnil, byla konzistentnost s nulovou tolerancí. Ti, kteří mě znají z našich školení, vědí, že jsem k sobě tvrdý. Jsem zastáncem pravidla, že 100% rozhodnutí fungují lépe než 99%. Teď jsem toto pravidlo nenásilně uplatnil i vůči druhým. Prostě jsem už staré postupy nepřijímal. 
  6. Pokud bych měl shrnout nejsilnější nástroje na zvládání tvrdohlavých odpůrců změn, tak by to bylo toto: ČAS a VIZUALIZACE. Chápu, že čas je velmi důležitý, možná nejdůležitější faktor v projektovém "trojimperativu". Co však v takových specifických případech funguje, je konzekventnost malých kroků. Říká se, že kapka vody svojí vytrvalostí rozdrtí i kámen.

Určitě doporučuji tento seznam doplnit i o jasné zadání. Někteří lidé jsou v projektech realizátoři a jednoduše nechtějí převzít odpovědnost. Příčin může být několik. V tomto případě mi to však zafungovalo. Držím vám palce, ať to klapne i u vás. Pokud byste si s tím nevěděli rady, rádi vám s tím pomůžeme na našich trénincích leadershipu a komunikace.

 

Martin Zibrín, lektor CeMS

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
5 929 CZK s DPH
01.02.2022 + 3
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
5 929 CZK s DPH
08.02.2022 + 3
2 dni (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 13 500 CZK 9 450 CZK
11 435 CZK s DPH
01.03.2022 - 02.03.2022 + 3
2 dni
Firemní školení Na vyžádání
Podle Vás

Podobné články

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
Co je to OEE a proč je důležité?

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

Zobrazit víc
3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

KATEGORIE

Abyste si udrželi svou certifikaci a plnily požadavky norem ISO (s cílem dosáhnout každoročně úspěšné výsledky auditu), musíte pravidelně provádět několik činností. Uvádíme 3 základní činností, které byste měli provádět, abyste splnili současné požadavky ISO normy a vyhnuli se tak případné ztrátě ISO certifikace.

Zobrazit víc
PSCR nahradilo a doplnilo PSB

PSCR nahradilo a doplnilo PSB

KATEGORIE

Jaký je rozdíl mezi PSB a PSCR? Proč PSB už nestačí a co se změnilo? Jaké školení byste měli absolvovat?

Zobrazit víc

Newsletter