Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
Online školení - Všechna školení je možné absolvovat online! Využijte 30% slevu na vybraná online školení! Všechny informace naleznete v aktualitách.

Kapky proti tvrdohlavosti

tvrdohlavost osla

Je známo, že lidský mozek odmítá nové věci. Jednoduše nás chce chránit před nepoznaným. Vy, jako manažer, však chcete aktivně až proaktivně zavádět změny, které vám zajistí rozvoj podnikání na dnešním nepředvídatelném trhu. Jak však na to, pokud jsou vaši spolupracovníci tvrdohlaví, rozhíčkaní z minulých období a sedkajú si pohodlně v komfortní zóně?


Na základě dvou zkušeností (osobní i profesní lekce) během tohoto týdne uvádím seznam kroků, které jsem využil. Podpořil jsem ho další úžasnou vlastností našeho mozku a tou je schopnost přizpůsobit se. 

 

Co se vlastně stalo? Člověk, na kterého jsem se snažil dlouhodobě ovlivnit, se změnám a růstu úspěšně vyhýbal, ba až je sabotoval. Změnil jsem tedy přístup a od tlaku jsem přešel k sofistikovanějším nástrojům. A hle, zafungovalo to, změny jsou přijaty.

Tyto kroky by mohly pomoci i vám:

  1. Nastavte si vizi, definujte cílový stav, podpořte ji odpovědí na otázku "Proč tu změnu potřebujete?".
  2. Pokud je to možné, vytvořte v týmu mapu, jak se do cíle budete ubírat. Pokud to Vaši spolupracovníci dosud úspěšně ignorovali, využijte externích konzultantů. Pro vaše kolegy to bude sice trochu těžší, protože tam nebude fungovat tzv. IKEA efekt. I v tomto případě to tak bylo.
  3. Pokud krok číslo 2 nefunguje, protože lidé nechtějí ani slyšet o změnách, platí staré známé rčení, že na vlastním dvorku je těžké být prorokem, a proto je dobré využít jakýsi budíček od externích konzultantů. Vytvořil jsem tedy prostředí: "OK, já se budu měnit a na ostatní netlačím".
  4. Komunikujte a vizualizujte dohodnuté kroky. Lidé nejsou vždy aktivně, nebo proaktivně nastavení a změnu stráví až později.. Když to mají na očích, tak jim to spíše "docvakne". Na VISIONBOARD jsem zveřejnil kroky, které dělám i s návodem, jak to dělám.
  5. Dalším nástrojem, který jsem uplatnil, byla konzistentnost s nulovou tolerancí. Ti, kteří mě znají z našich školení, vědí, že jsem k sobě tvrdý. Jsem zastáncem pravidla, že 100% rozhodnutí fungují lépe než 99%. Teď jsem toto pravidlo nenásilně uplatnil i vůči druhým. Prostě jsem už staré postupy nepřijímal. 
  6. Pokud bych měl shrnout nejsilnější nástroje na zvládání tvrdohlavých odpůrců změn, tak by to bylo toto: ČAS a VIZUALIZACE. Chápu, že čas je velmi důležitý, možná nejdůležitější faktor v projektovém "trojimperativu". Co však v takových specifických případech funguje, je konzekventnost malých kroků. Říká se, že kapka vody svojí vytrvalostí rozdrtí i kámen.

Určitě doporučuji tento seznam doplnit i o jasné zadání. Někteří lidé jsou v projektech realizátoři a jednoduše nechtějí převzít odpovědnost. Příčin může být několik. V tomto případě mi to však zafungovalo. Držím vám palce, ať to klapne i u vás. Pokud byste si s tím nevěděli rady, rádi vám s tím pomůžeme na našich trénincích leadershipu a komunikace.

 

Martin Zibrín, lektor CeMS

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
04.05.2021 + 2
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
11.05.2021 + 2
2 dni (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 13 500 CZK 9 450 CZK
01.06.2021 - 02.06.2021 + 2
2 dni
Na vyžádání
-

Podobné články

IATF 16949 - Zaostřeno na klíčové nástroje

IATF 16949 - Zaostřeno na klíčové nástroje

KATEGORIE

60% z TOP 10 neshod identifikovaných auditory certifikačních orgánů v organizacích uplatňujících automobilovou normu IATF 16949:2016 koncem roku 2019 se týkalo oblasti aplikace klíčových nástrojů tzv. Core Tools. Které to jsou a jaké jsou nejčastější problémy se dočtete v článku.

Zobrazit víc
Jaký je rozdíl mezi interním a externím auditem a co mají společné?

Jaký je rozdíl mezi interním a externím auditem a co mají společné?

KATEGORIE

U obou typů auditů (interní i externí) jsou audity prováděny týmem kompetentních auditorů splňujících požadavky kapitoly 7. Kompetentnost auditorů - normy ISO 19011 ve složení Vedoucí auditor a Auditoři. Externí auditoři musí navíc splňovat požadavky uvedené v "Tabulce znalostí a schopností auditora" ve smyslu ISO / IEC 17021-1.

Zobrazit víc
Jaké jsou nejčastější problémy organizací certifikovaných dle IATF 16949?

Jaké jsou nejčastější problémy organizací certifikovaných dle IATF 16949?

KATEGORIE

Jaké jsou nejčastější problémy podle výsledků z auditů třetích stran (certifikační orgány) v IATF světové databázi pro organizace certifikované podle požadavků automobilové normy IATF16949: 2016

Zobrazit víc
K čemu slouží SPC - Statistical Process Control?

K čemu slouží SPC - Statistical Process Control?

KATEGORIE

Vysvětlení a pochopení pojmů SPC (statistické řízení procesů), Gaussovy funkce (křivky Normálního rozdělení), regulačních diagramů, indexy způsobilosti a indexy výkonnosti procesů. Stručný popis jak zavést SPC do praxe.

Zobrazit víc

Newsletter