Podle výsledků z auditů třetích stran (certifikační orgány) v IATF světové databázi je nejčastějším problémem pro organizace uplatňující požadavky automobilové normy IATF16949: 2016 oblast řízení neshody a přijímání nápravného opatření a s tím úzce související oblast řešení problémů.
Pareto diagram Top 10 závažných neshod z auditů třetích stran podle standardu IATF16949: 2016 na konci 2019.
Globální trend ukazuje, že organizace nepřijímají účinná nápravná opatření pro neshody, které byly zjištěny během auditů třetích stran, a jejich procesy řešení problémů nejsou při řešení těchto problémů efektivní. Během kontrolních auditů proto zjišťují opakované neshody spolu s další závažnou neshodou, která se zaznamenává pro proces nápravných opatření.
Klíčem k úspěšnému řešení problémů je najít a odstranit hlavní příčinu, takzvaný "kořen" problému.
Pokud kořenová příčina není jasně identifikována, je lákavé místo toho vyřešit symptomy nebo dopad problému. Ačkoli problém vypadá "vyřešen", kořenová příčina se opět objeví. Cyklus opakovaného řešení příčin je často velmi nákladný, protože spotřebovává zdroje (čas, materiály, IS atd.). Tomu by se měly organizace vyhnout.
Řešení problémů lze definovat jako proces k identifikaci kořenových příčin. Jeho cílem je vyřešit problémy pomocí strukturovaného a týmového přístupu. Mnoho organizací přistupuje k řešení problémů tak, že obvykle pouze reaguje na selhání některého procesu odstraněním následků selhání. Organizace však může řešením problémů výrazně přispívat k jejímu neustálému zlepšování. Konečným cílem účinného řešení problémů je aplikovat získané zkušenosti týmu pro předcházení selhání dříve, než k selhání dojde.
CeMS nabízí školení a podporu související s efektivním řešením problémů (např. Problem solving, Global 8D, FMEA). Bližší informace naleznete v sekci školení.
Rok 2022 bude pro rodinu norem řady ISO/IEC 27000 klíčový. V únoru vyšla revidovaná norma ISO/IEC 27002:2022 a ISO 27001 ji bude následovat. Jaký je ale rozdíl mezi těmito dvěma normami? Nač jsou zaměřeny a proč by je měly organizace znát?
Zobrazit vícV článku se dočtete jak se dotkla revize ISO/IEC 27002:2022 normy ISO/IEC 27001. Jaké nastaly hlavní změny a co čeká organizace, které mají zavedenou normu ISO/IEC 27001 nebo plánují zavedení této normy.
Zobrazit vícV současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).
Zobrazit vícS rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.
Zobrazit víc