Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS

Kdy třeba delegovat a jaké jsou výhody a nevýhody delegování

KATEGORIE

delegování

Delegovat třeba vždy když je to možné. Jako při všem i při delegování je třeba dodržet základní pravidla a zásady. Pokud se nedodrží, nelze hovořit o delegování, spíše o autokratickém stylu vedení. V čem tedy spočívá etiketa delegování? Vždy je třeba jasně komunikovat a seznámit svěřenou osobu:

  • O co jde?
  • Kdo to provede?
  • Jak to má provést? Jaké má na to prostředky (finanční, personální, ...)?
  • Deadline?
  • V případě, že to není jasné, i důvod proč to třeba udělat resp. nějaké benefity plynoucí z provedení činnosti.

Výhody:

V první řadě úspora času. Delegování důležitých úkolů má pozitivní vliv na osobnostní růst podřízených pracovníků. Ideálně pokud je to win-win, delegující osoba se odbřemení od úlohy, kterou delegována osoba považuje za projevení důvěry.

Nevýhody:

Největší nevýhodou je, že delegující osoba nese odpovědnost za činnost, kterou v konečném důsledku neprovádí. Zde se dá doporučit jedno, dostatečně včas a srozumitelně si vše odkomunikovať a důkladně zaškolit delegovanou osobu.

Při delegování se setkáváme nejčastěji s dvěma problémy. Ten první je, že není na koho delegovat, tam je to horší. Druhý problém je, že by i bylo komu delegovat, no delegující osoba:

  • se buď nespolehl na delegované
  • to sama udělá rychleji / lépe
  • to nebude muset kontrolovat popřípadě předělávat
  • s tím nemá dobré zkušenosti z minulosti (zkoušeli to ale nedopadlo to dobře)
  • s tím zabije spoustu času

Na základě výše uvedeného si to delegující osoba i tak zrealizuje ve vlastní režii. Problémem mohou být i manažerské skills pověřujícího, že člověk na to prostě nemá povahu. Samozřejmě také s tím se dá pracovat. Naši zkušení lektoři Vám s tím rádi pomohou na školení Řízení, delegování, rozhodování, vedení porad (Management I) a Projektové řízení.

Podobné články

Jaký je rozdíl mezi ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002

Jaký je rozdíl mezi ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002

KATEGORIE

Rok 2022 bude pro rodinu norem řady ISO/IEC 27000 klíčový. V únoru vyšla revidovaná norma ISO/IEC 27002:2022 a ISO 27001 ji bude následovat. Jaký je ale rozdíl mezi těmito dvěma normami? Nač jsou zaměřeny a proč by je měly organizace znát?

Zobrazit víc
Jak změny normy ISO/IEC 27002:2022 ovlivní organizace, které mají zavedené ISO/IEC 27001:2013?

Jak změny normy ISO/IEC 27002:2022 ovlivní organizace, které mají zavedené ISO/IEC 27001:2013?

KATEGORIE

V článku se dočtete jak se dotkla revize ISO/IEC 27002:2022 normy ISO/IEC 27001. Jaké nastaly hlavní změny a co čeká organizace, které mají zavedenou normu ISO/IEC 27001 nebo plánují zavedení této normy.

Zobrazit víc
Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
Co je to OEE a proč je důležité?

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

Zobrazit víc

Newsletter