Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
Online školení - Všechna školení je možné absolvovat online! Využijte 30% slevu na vybraná online školení! Všechny informace naleznete v aktualitách.

F * ck up porady, znak otevřené komunikace

Pracovní porada

Dobrý den, vítejte na dnešní poradě, na úvod vám chci všem poděkovat za nasazení v minulém roce, měsíci, projektu ... Ano, takto by měli porady začínat. I ty, na kterých si následně řeknete, co se nepodařilo.

Chodím do různých firem. Když mi zadavatel projektu, ať už vzdělávacího nebo konzultačně-procesního řekne, že chyby nejsou akceptovatelné, hned vím, že budeme začínat na úrovni nastavování firemní kultury a osobnostního rozvoje. O čem to mluvím? Jde o to, že chyby jsou normální a pokud někdo hlásá, že "Failure is Not an Option", svědčí to o jeho božském egu. V jednom z našich předchozích článků jsme psali o budování kultury "Vítání chyb". Dnes na to navážeme aktuální zkušeností z firmy, která si žádala právě moderování F * ck up porady, s následnou analýzou a přípravou podkladů ponaučení, které se zapracují do procesních map (postupů) a až potom se vzdělává. Toto je přesně stav, kdy si firmy uvědomují, že tlakem a drzostí to už v dnešní době nejde. Dodám k tomu ještě jeden faktor, který jsem si nedávno uvědomil. Ve firmách, kde zakladatelé předali řízení svým nástupcům (v rodinných firmách obyčejně synům,) pozoruji i rozdíly ve stylu řízení. Zatímco zakladatelé ještě chyby nepřipouštěli a nepřipouštějí ani teď, nevidí význam vzdělávání a consulting, no prostě ego podpořené úspěchem a dravostí, kterou před 25 - 30 lety projevily, tak jejich nástupci si již plně uvědomují, že situace na trhu je složitější, komplexnější a široké lokty dnes už nestačí. Firmu třeba budovat přes správně nastavenou vizi a firemní politiku.

Na takových poradách hledáme alternativní řešení, zapisujeme ponaučení a hlavně s účastníky takové situace trénujeme, aby to dostali takříkajíc do krve. Zjistil jsem, že jedna věc je, pokud si zjištění a ponaučení vyslechnou, v lepším případě zapíší, ale odkomunikovať je je pro ně už trochu náročnější. Takový postup má obrovský vliv na otevřenost komunikace a samozřejmě i na budoucí chování v náročných situacích. Majitelé společností, se kterými mám dlouhodobou spolupráci, tento model jednoznačně vnímají jako přínosný.

Na závěr tohoto zjištění dávám tip nástupcům společností. Nejprve vysvětlete zakladatelům, že jste plně převzali řízení, včetně odpovědnosti. Pak se tak i chovejte. To však neznamená, že nebudete se zakladatelem komunikovat. Komunikace je potřebná, zvláště, pokud ještě mají nějaký podíl ve společnosti. Zároveň tím jen utužovat vztahy a potřebu otevřené komunikace.

Na "f * ck up" porady už zakladatele společnosti zvát nemusíte. Je na to několik důvodů:

  • svým nastavením takový přístup nepřipouštějí,
  • těžko by se jim poslouchalo, jaké chyby jejich "dítě" (firma, kterou založili) dělá, ačkoliv je již dospělé,
  • určitě by měli jiné návrhy na řešení, ty ať si ale nástupce probere se zakladatelem po konzultaci, případně ho o výstupech informujte,
  • dáváte tím najevo, že máte řízení plně ve své kompetenci.

Přeji vám porady, na kterých bude co nejméně ponaučení. Ale upřímně se zamyslete, kolik je třeba se v těchto chybách šťourat. Pak jsme tu my, abychom i vás i takovýmto způsobem podpořili. 

 

Martin Zibrín, lektor CeMS-CO

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
5 929 CZK s DPH
08.02.2022 + 3
2 dni (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 13 500 CZK 9 450 CZK
11 435 CZK s DPH
15.02.2022 - 16.02.2022 + 3
1 den (8:00 - 12:00)
Sleva -30 % Online 7 000 CZK 4 900 CZK
5 929 CZK s DPH
08.03.2022 + 3

Podobné články

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
Co je to OEE a proč je důležité?

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

Zobrazit víc
3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

KATEGORIE

Abyste si udrželi svou certifikaci a plnily požadavky norem ISO (s cílem dosáhnout každoročně úspěšné výsledky auditu), musíte pravidelně provádět několik činností. Uvádíme 3 základní činností, které byste měli provádět, abyste splnili současné požadavky ISO normy a vyhnuli se tak případné ztrátě ISO certifikace.

Zobrazit víc
PSCR nahradilo a doplnilo PSB

PSCR nahradilo a doplnilo PSB

KATEGORIE

Jaký je rozdíl mezi PSB a PSCR? Proč PSB už nestačí a co se změnilo? Jaké školení byste měli absolvovat?

Zobrazit víc

Newsletter