Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
Online školení - Všechna školení je možné absolvovat online! Využijte 30% slevu na vybraná online školení! Všechny informace naleznete v aktualitách.

ROZHOVOR: Jaká je úloha lektora v korporacích?

KATEGORIE

lektor v korporacii

 

Úkolem lektora při soft skills trénincích je inspirovat. Pokud tedy chtějí manažeři vzdělávání a personalisté měřit výsledky takových tréninků, řešením by bylo nahradit lektory stroji.

 

Co je úkolem lektora v korporacích?

 

Moje poslední zkušenosti z "in hause tréninků" v korporacích mě postavili před otázku: "co je ve skutečnosti úkolem lektora při realizaci tréninků?" Určitě tomu dopomohly i otázky personalistů a manažerů vzdělávání, ale pěkně po pořádku.

Jako lektor se řídím citací od pána jménem WA Ward:

 

"Průměrný učitel rozpráva. Dobrý učitel vysvětluje. 
Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje. "


Úkolem lektora při soft skills trénincích je inspirovat. Pokud tedy chtějí manažeři vzdělávání a personalisté měřit výsledky takových tréninků, řešením by bylo nahradit lektory stroji. Arthur C. Clarke to řekl zcela přesně:

 

"Každý učitel, který může být nahrazen strojem, by měl být nahrazen strojem!"


Na to už máme e-learning. Dají se do něj napsat krásné motivační meta věty, správná firemní demagogie založená na strachu o místo, za které jste aktuálně zodpovědný a podobné chuťovky. Určitě to funguje, má to však svoje hranice. Největší bariérou v tomto případě je neznalost potřeby něco změnit. Lidé ovládání strachem, závistí, případně mobbingovým šéfem jsou jako žába v hrnci se stále teplejší vodou. Jejich vlastní komfortní zóna jim nedovoluje podívat se na svůj skutečný potenciál a už vůbec ne vyskočit.

 


Otevíráme potenciál těch, kteří chtějí na sobě opravdu pracovat.

 

Na to je však třeba, aby si i manažeři dokázali udržet jednotný metr u svých spolupracovníků a to je v korporacích těžké. Proč je to tak? Vždyť to znáte: z nejlepšího obchodníka uděláme team leadera, ačkoli na to vůbec nemá osobnostní předpoklady - hold, má ale výsledky. Z nejšikovnějšího IT specialisty bude vedoucí oddělení, co na tom, že jeho emoční inteligence je na úrovni věku, kdy poprvé ťuknul do klávesnice? Nejlepší pracovnice na lince postoupí na mistryni. Nevadí, že je to egoistka bez jakékoliv špetky týmového ducha. Do týmu dostaneme i dceru vedoucího oddělení (doplňte si podle svých zkušeností…). 

Už jsem to zmiňoval - každý manažer má takové spolupracovníky, jaké si zaslouží! I manažeři vzdělávání dosahují takových výsledků, jaké lidi posílají na soft skills tréninky.

 

Pár tipů na základě mých posledních zkušeností z velkých korporací:

 

  • Podporujte ty, kteří chtějí jít v seberozvoji skutečně hlouběji. V takovém případě je důležitým komponentem i samostudium každého vašeho spolupracovníka. Lektor je a nadále by měl být hlavně facilitátorem a inspirátorem. 
  • Pokud potřebujete nějakému vzdělávání dělat reklamu interně, tak je zase něco nesprávně. Chcete výsledky ze soft-skills školení? Začněte otevřenou komunikací s jednotlivými vedoucími nebo akcionáři, kteří dělali hodnotící pohovory se svými spolupracovníky. Přímo jim řekněte, aby podporovaly silné stránky svých lidi. Je dokázáno, že v činnostech, při kterých využíváme své silné stránky se také rychleji učíme - až o 450% rychleji a efektivněji.
  • Bojíte se říci to vašim nadřízeným? Ovládá Vás strach? Co nejhorší se může stát? Budete nuceni jít s nimi do konfrontace? Jsou v tom obavy? Přivolejte si na takovou konfrontaci lektora, ale skutečného! Ne robota, po kterém chcete aby hladil Vaše ego, případně Vám pomohl hladit ego Vašeho nadřízeného.


Výsledky jsou změna a změna znamená opustit zónu komfortu a bezpečí.
Tak už konečně skočte, je to nyní na Vás!

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
2 dni
Firemní školení Na vyžádání
Podle Vás
2 dni
Firemní školení Na vyžádání
Podle Vás

Podobné články

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
Co je to OEE a proč je důležité?

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

Zobrazit víc
3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

3 základní kroky pro udržení si ISO certifikace

KATEGORIE

Abyste si udrželi svou certifikaci a plnily požadavky norem ISO (s cílem dosáhnout každoročně úspěšné výsledky auditu), musíte pravidelně provádět několik činností. Uvádíme 3 základní činností, které byste měli provádět, abyste splnili současné požadavky ISO normy a vyhnuli se tak případné ztrátě ISO certifikace.

Zobrazit víc
PSCR nahradilo a doplnilo PSB

PSCR nahradilo a doplnilo PSB

KATEGORIE

Jaký je rozdíl mezi PSB a PSCR? Proč PSB už nestačí a co se změnilo? Jaké školení byste měli absolvovat?

Zobrazit víc

Newsletter