Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS
EN

TPS - Toyota production system

KATEGORIE

Co to je TPS?

Toyota Production System je originální výrobní koncepce, vyvinuta samotnou firmou Toyota v druhé polovině 20. století. Tato filozofie zodpovídá za skutečnost, že je Toyota tím, čím je dnes, a jak ji známe. Cílem TPS je eliminovat plýtvání a dosáhnout co nejlepší efektivity výroby, tzn. aby vozidlo objednané zákazníkem bylo dodáno co nejrychleji a zároveň vyrobeno co nejefektivněji, a bylo potřeba jen nejnutnějšího množství zásob. TPS lze znát také jako tzv. „štíhlou výrobu“ nebo systém „Just-in-time“.

TPS je založen na dvou konceptech. Prvním je Jidoka, japonský název, který v překladu znamená Automatizace s lidským prvkem. Tato metoda slouží k rychlému rozpoznání a korekci jakéhokoliv problému, který by mohl vést k chybné výrobě. Druhým konceptem je „Just-intime“. Cílem strategie JIT je koordinace výrobních procesů, tak aby se produkovalo pouze v daném množství a čase podle potřeb zákazníka.

Po mnoho let se TPS neustále zdokonalovalo a přizpůsobovalo s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků produkce jak pro zákazníka, tak i pro výrobní firmu. Postupem času bylsystém natolik úspěšný, že z něj začali těžit nejen výrobci ale i nejrůznější typy podniků po celém světě.

Jidoka

Jidoka je způsob, jak odhalit problém a podniknout kroky k jeho odstranění v jakékoliv fázi výrobního procesu včas. Strojní zařízení automaticky zjistí chybu a bezpečně se zastaví. Poté se provede kontrola, popřípadě jakékoliv potřebné úpravy. Informace jsou sdíleny i s ostatními operátory, kteří mohou obsluhovat jiné stroje. Jidoka tak zajišťuje, že se vadné výrobky nedostanou do následující fáze výroby. Tímto způsobem systém pomáhá předcházet dalším problémům a zachovává si jak kvalitu, tak vysokou produktivitu.

proces JIDOKA

Just-in-time

V dnešní době je již Just-in-time nejznámější logistickou praktikou. Zajišťuje výrobu pouze toho, co je potřeba, když je to potřeba, a to v každé fázi výrobního procesu. Snaží se zamezovat plýtvání především prostředků, času, a zároveň klade důraz na kvalitu výrobků a na souvislý průběh výroby. Vyžaduje, aby výrobní linka byla vybavena všemi potřebnými díly ve správném pořadí a ve správný čas. Po spotřebování dílů jsou teprve dodány nové zásoby, tudíž nedochází k přerušení výroby a ve výrobě je pouze nejnutnější množství zásob.

Just In Time

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
30.08.2024 + 1

Podobné články

Den Země: Oslava naší planety a výzva k její ochraně

Den Země: Oslava naší planety a výzva k její ochraně

Den Země, který se každoročně slaví 22. dubna, je mezinárodní svátek věnovaný naší planetě. Je to den, kdy si připomínáme krásu a křehkost Země a naši zodpovědnost za její ochranu.

Zobrazit víc
Jaké změny přináší aktuální 6. verze MMOG/LE pro dodavatelský řetězec v automotive?

Jaké změny přináší aktuální 6. verze MMOG/LE pro dodavatelský řetězec v automotive?

KATEGORIE

MMOG/LE V6 je logistický hodnotící nástroj, který pomáhá automobilovým společnostem získat větší transparentnost ohledně schopností a efektivity jejich dodavatelského řetězce. Tento nástroj umožňuje dodavatelům provádět samo-hodnocení a kontinuální zlepšování. Aktuální verze 6 obsahuje vylepšení v oblastech digitální transformace, plánování kapacit, ESG odpovědnosti, krizového řízení, kybernetické bezpečnosti a hodnocení SCM u subdodavatelů a nových účastníků...

Zobrazit víc
ISO/IEC 42001:2023 - Řízení systému umělé inteligence

ISO/IEC 42001:2023 - Řízení systému umělé inteligence

KATEGORIE

Umělá inteligence (AI) způsobila revoluci v mnoha odvětvích, ale její rychlý růst přinesl i obavy týkající se etiky, soukromí a bezpečnosti. Právě k řešení těchto výzev navrhla Mezinárodní organizace pro normalizaci a Mezinárodní elektrotechnická komise normu ISO/IEC 42001.

Zobrazit víc
Co je to NIST a jak souvisí s ISO/IEC 27001

Co je to NIST a jak souvisí s ISO/IEC 27001

KATEGORIE

Oba standardy poskytují řadu bezpečnostních kontrol, které pomáhají organizacím chránit své informace. NIST a ISO/IEC 27001 jsou kompatibilní a navzájem se doplňují. NIST poskytuje technické detaily pro implementaci bezpečnostních kontrol, které jsou doporučeny v ISO/IEC 27001.

Zobrazit víc

Newsletter