Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
SK
CS

11 největších mýtů o odpadech

KATEGORIE

V dnešní době velkého množství informací, je těžké rozlišit, co je mýtus a  co je skutečně pravda. Není to jinak ani u odpadů Je důležité umět rozeznat, co se separovat může, a co ne. Jak recyklovat zrcadla, kartóny od vajec, kelímky od jogurtů, anebo také ořechové listí? Sepsali jsme Vám 11 největších mýtů o odpadech.


 
1.    PROČ TŘÍDIT? VŽDYŤ, NAKONEC TO SKONČÍ NA STEJNÉ HROMADĚ.
Není to pravda. V některých obcích můžeme vidět hromadný odvoz separovaného odpadu. Ten se následně třídí na další zpracování.
 
2.    UZÁVERY A ETIKETY Z PET LAHVÍ JE POTŘEBA ODSTRÁNIŤ.
Při drcení a praní materiálů PET, jsou tyto příměsi odstraněné. Takže PET lahve klidně můžete házet stlačené do kontejnerů na plasty i s uzávěry.
 
3.    KELÍMKY OD JOGURTŮ A JINÉ PLASTOVÉ OBALY JE POTŘEBA UMÝT.
Drobné zbytky jogurtu nevadí, plasty se před zpracováním perou. Stačí jogurt, anebo jiný produkt důsledně vyškrábat, a případně opláchnout malým množstvím vody, aby nezašpinil i čistý odpad v nádobě. Pozor je potřeba dávat při obalech, které jsou od mastných látek. Ty před vyseparováním je potřeba umýt teplou vodou a čisticím prostředkem.
 
4.    Z PAPÍROVÝCH OBÁLEK JE POTŘEBA OKÍNKO PŘED SEPAROVANÍM ODSTRANIT.
Není to potřeba. Platové okno bude odstraněné při zpracování zařízením při recyklaci.
 
5.    KARTÓNY OD VAJEC SE SEPARUJÍ JAKO PAPÍR.
Tento materiál už není možné znova recyklovat, proto ho vyhoďte do komunálního odpadu, anebo do kompostu.
 
6.    „TENTO PAPÍR JE RECYKLOVANÝ, A TENTO NENÍ.“
Velkou část (až polovinu) při tvorbě nového papíru tvoří použitý papír. Každý papír, je proto z části recyklovaný.
 
7.    PLASTOVÉ OBALY OD KOSMETIKY A ČISTÍCÍCH PROSTŘEDKŮ JE POTŘEBA DŮKLADNĚ UMÝT.
Není to pravda.
 
8.    I ZRCADLO PATŘÍ DO ZELENÉHO KONTEJNERU NA SKLO.
Není to pravda. Zrcadlo obsahuje pokovované části, které při zpracovávání způsobují komplikace. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánem.
 
9.    POLYSTYREN NEPATŘÍ DO PLASTŮ.
Částečně je to pravda. Polystyrénové termoobaly na jídlo z restaurací patří do žlutého kontejneru na separovaný odpad. Polystyren na izolaci budov je potřeba odnést na sběrný dvůr, jako stavení odpad. 
 
10.    OŘECHOVÉ LÍSTÍ SE NEROZKLADÁ A NENÍ VHODNÉ NA KOMPOSTOVÁNÍ.
Je pravda, že kvůli složkám, které se nacházejí v listech ořechu, se tyto listy rozkládají déle, ale pokud je před tím posekáte (například sekačkou při sbírání, a následně je smícháte s jiným kompostem, například trávou), a po částech budete vkládat do kompostu, po několika týdnech, uvidíte jejich rozklad. Důležité je, aby byl takový kompost dostatečně provzdušněný.

11.   „SEMENA A KOŘENY PLEVELŮ V KOMPOSTU PŘEŽIJÍ, A POTOM JE S KOMPOSTEM ROZSEJEME PO CELÉ ZAHRADĚ.“
Není to pravda. Mladý plevel, který nedosáhne stádium kvetení, nepřežije standardní podmínky, které jsou ve fungujícím kompostovišti. Houževnaté a vegetativně se rozmnožující rostliny to dokážou. Doporučujeme je proto nasekat, a nechat zkvasit v dešťové vodě, a až následně zkompostovat.


Kvalita životního prostředí, v kterém žijeme je jen a jen v našich rukách.  Separování není složitá věc a nezabere moc času.  Správným separováním zajistíte využitelnost odpadů a snížení nákladů na jejich zneškodnění.
 
Zdroj: www.odpad.sk

Podobné články

Jaký je rozdíl mezi ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002

Jaký je rozdíl mezi ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002

KATEGORIE

Rok 2022 bude pro rodinu norem řady ISO/IEC 27000 klíčový. V únoru vyšla revidovaná norma ISO/IEC 27002:2022 a ISO 27001 ji bude následovat. Jaký je ale rozdíl mezi těmito dvěma normami? Nač jsou zaměřeny a proč by je měly organizace znát?

Zobrazit víc
Jak změny normy ISO/IEC 27002:2022 ovlivní organizace, které mají zavedené ISO/IEC 27001:2013?

Jak změny normy ISO/IEC 27002:2022 ovlivní organizace, které mají zavedené ISO/IEC 27001:2013?

KATEGORIE

V článku se dočtete jak se dotkla revize ISO/IEC 27002:2022 normy ISO/IEC 27001. Jaké nastaly hlavní změny a co čeká organizace, které mají zavedenou normu ISO/IEC 27001 nebo plánují zavedení této normy.

Zobrazit víc
Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

Co můžeme očekávat od nové revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002?

KATEGORIE

V současnosti probíhá proces revize ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002 (aktuální verze byla publikována v roce 2013). Organizace, které se zaměřují na systematický přístup k řízení informační bezpečnosti, už jistě zaregistrovali tuto novinku. ISO / IEC 27002 je opět navržena tak, aby poskytovala rámec pro řízení bezpečnosti informací (podobně jako například: NIST CSF).

Zobrazit víc
Co je to OEE a proč je důležité?

Co je to OEE a proč je důležité?

KATEGORIE

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

Zobrazit víc

Newsletter